Lech M. Jakób


Lech M. Jakób, urodzony 15 grudnia 1953 roku w Białogardzie, a zmarły 13 sierpnia 2021 roku w Szczecinie, był postacią niezwykle istotną w polskiej literaturze, znanym poetą, powieściopisarzem oraz aforystą.

Jego przygoda z pisarstwem rozpoczęła się od debiutu prasowego, który miał miejsce w 1975 roku w miesięczniku Radar, gdzie opublikował impresję prozatorską zatytułowaną "Ryba". Od tamtej pory opublikował kilkaset tekstów w różnych pismach, takich jak tygodniki: Morze i Ziemia, Fakty, Życie Literackie, Szpilki, Tygodnik Kulturalny, a także miesięczniki: Nowy Wyraz, Poezja, Topos, W drodze, List, Twórczość, Dzikie Życie oraz Łabuź.

Wielu jego utworów można było również usłyszeć w różnych stacjach radiowych. Ponadto był założycielem oraz redaktorem naczelnym pomorskiego magazynu literacko-artystycznego Latarnia Morska, który działa od 2006 roku. W jego dorobku znajdują się także wstępy do książek oraz publikacji incydentalnych, m.in. do katalogów wystaw plastycznych oraz poetyckich wydawnictw pokonkursowych.

Na uwagę zasługuje fakt, że niektóre jego książki są dostępne w wersji elektronicznej na portalu literatura.net.pl.

Jakób nie ograniczał się jedynie do słowa pisanego — amatorsko zajmował się malarstwem, grafiką i rzeźbą, a także zilustrował cztery ze swoich publikacji. Od 1964 roku, z niewielkimi przerwami, osiedlił się w Kołobrzegu, gdzie kontynuował swoje życie artystyczne.

Studiował filologię polską w Słupsku oraz ukończył Zaoczne Studium Oświaty i Kultury we Wrocławiu. W swoim życiu zawodowym podejmował się różnych ról; pracował jako robotnik magazynowy, recepcjonista, bibliotekarz, maszynista maszyn przepompowych, aż po nauczyciela języka polskiego, który miał szansę pracować w Słupsku, Szczawnie-Zdroju oraz Wałbrzychu. Ostatnio był zatrudniony jako dyspozytor Miejskich Wodociągów w Kołobrzegu.

Nagrody i wyróżnienia

Lech M. Jakób, uznawany za wybitnego pisarza, zdobył wiele ważnych nagród i wyróżnień w swojej karierze literackiej.

  • W 1984 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną m. Kołobrzegu, co stanowiło znaczące osiągnięcie w jego twórczości.
  • W 1990 roku został doceniony przez wydawnictwo Iskry za swoje opowiadanie, a także zdobył nagrodę główną województwa pomorskiego za powieść „Sprawki tego świata”, która została opublikowana w 2013 roku przez wydawnictwo Forma pod tytułem „Ciemna materia”.
  • W 2004 roku przyznano mu nagrodę im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno za wybór wierszy pt. „Zielony promień”.
  • W 2006 roku zdobył I nagrodę w Konkursie Literackim na powieść dla młodzieży organizowanym przez Wydawnictwo Telbit za swoją powieść „Filip Szalony”.

Te wyróżnienia podkreślają jego znaczący wkład w literaturę polską oraz przywiązanie do tematyki, która porusza wielu czytelników.

Przypisy

  1. Smutna wiadomość i wielki żal. recogito.eu, 19.08.2021 r. [dostęp 17.09.2021 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":

Anna Chitro | Joachim Utech | Marcin Franc | Andrzej Wasilewicz | Damian Skoczyk | Aneta Kopacz

Oceń: Lech M. Jakób

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:22