Hans Martin Schaller


Hans Martin Schaller, urodzony 7 września 1923 roku w Białogardzie, a zmarły 21 października 2005 roku w Zorneding, to wybitny niemiecki historyk, który skupił się przede wszystkim na badaniach związanych z panowaniem Fryderyka II Hohenstaufa.

Schaller swoje dzieciństwo spędził w Elberfeld, jednakże w wieku ośmiu lat zmagał się z chorobą Heinego-Medina, co niewątpliwie wpłynęło na jego dalszy rozwój. Po ukończeniu gimnazjum humanistycznego zdecydował się na studia, które odbywał w renomowanych ośrodkach akademickich takich jak Jena, Strasburg i Getynga. Tam miał zaszczyt uczyć się pod okiem takich autorytetów jak Wilhelm Berges oraz Percy Ernst Schramm.

Przez pięć lat swoją karierę zawodową rozwijał w Niemieckim Instytucie Historycznym w Rzymie, gdzie zdobył cenne doświadczenie. W 1957 roku nawiązał współpracę z Monumenta Germaniae Historica, co potwierdzało jego rosnącą pozycję w świecie historii. Habilitacja, którą uzyskał w 1966 roku w Salzburgu, miała na celu przedstawienie zbiorów listów włoskiego duchownego Tommaso da Capua.

W roku 1970 podjął pracę na uniwersytecie w Würzburgu, jednak po roku powrócił do Instytutu, gdzie pełnił funkcję współwydawcy czasu „Deutsches Archiv für Erforschung des Mittelalters” (Niemieckie archiwum do badania średniowiecza). Jego wkład w badania historyczne oraz działalność akademicka pozostają istotnymi elementami w historiografii niemieckiej.

Dzieła

Hans Martin Schaller, znany ze swojej twórczości badawczej, jest autorem wielu istotnych dzieł, które przyczyniły się do zgłębienia wiedzy na temat historycznych postaci i kontekstów. Oto niektóre z jego najważniejszych dzieł:

  • Die Frömmigkeit Kaiser Friedrichs II., 1995 (Pobożność cesarza Fryderyka II),
  • Kaiser Friedrich II.: Verwandler der Welt, Göttingen 1991, ISBN 3-7881-0034-6 (Cesarz Fryderyk II: Ten co zmienił świat),
  • Studien zur Briefsammlung des Kardinals Thomas von Capua, 1965 (Studia na temat zbiorów listów kardynała Tomasso da Capua).

Oceń: Hans Martin Schaller

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:5