UWAGA! Dołącz do nowej grupy Białogard - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Leszek Sosnowski


Leszek Sosnowski, uznawany za wszechstronny twórca, urodził się w 1948 roku w malowniczym Białogardzie. Jest nie tylko autorem, ale także scenografem i dziennikarzem, który swoją pasję do sztuki i kultury przekłada na różnorodne formy wyrazu. Jego działalność nie ogranicza się wyłącznie do pisania, gdyż jest również uzdolnionym fotografem.

Wśród jego osiągnięć warto szczególnie podkreślić założenie wydawnictwa Biały Kruk, które zyskało renomę na rynku wydawniczym. Od 1949 roku, jego życie związane jest z Krakowem, gdzie rozwijał swoje talenty oraz wpływał na lokalną scenę artystyczną.

Życiorys

Leszek Sosnowski rozpoczął swoją szkołę wyższą w 1968 roku, wkraczając na ścieżkę polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Już w trakcie studiów związał się z redakcją Gazety Krakowskiej, gdzie rozpoczął karierę dziennikarską. W 1971 roku, wspólnie z Andrzejem Dobrowolskim, powołał do życia Dyskusyjny Klub Filmowy „Kinematograf”. Ta inicjatywa w latach 80. XX wieku stała się największym tego typu miejscem w Europie, przyciągając ponad 1500 entuzjastów kina.

DKF „Kinematograf” funkcjonował nieprzerwanie aż do 1988 roku, a Sosnowski pełnił w nim rolę prezesa. W tym czasie organizował szereg wydarzeń, takich jak krakowskie „Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej” oraz „Filmowe Spotkania z Bogiem”, które były pionierskim festiwalem filmów o tematyce religijnej w całym bloku wschodnim, a odbywały się nawet w trudnych czasach stanu wojennego.

Od 1976 roku przez 12 lat był dyrektorem krakowskiego kina „Związkowiec”, w którym angażował się w działalność wydawniczą w podziemiu, drukując i publikując książki. Jego współpraca z ambasadami amerykańską i australijską zacieśniała się w kontekście działań na rzecz kultury i wolności słowa.

Z uwagi na narastające represje reżimu komunistycznego, w 1988 roku Sosnowski zdecydował się na emigrację, wybierając Austrię jako nowe miejsce zamieszkania. Po ośmiu latach, w 1996 roku, powrócił do Krakowa, gdzie założył wydawnictwo Biały Kruk, które istnieje do dziś. Wydawnictwo to, którego jest prezesem i właścicielem, przyczyniło się do promocji polskiej literatury.

Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, Sosnowski zdobył 48 krajowych i międzynarodowych wyróżnień w dziedzinie fotografii. W szczególności 13 grudnia 2018 roku, prezydent Andrzej Duda odznaczył go Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polski. Było to wyróżnienie za „wybitne zasługi w rozwijaniu polskiej kultury, za osiągnięcia w działalności wydawniczej oraz za wsparcie przemian demokratycznych w Polsce”. W 2019 roku przez Bibliotekę Analiz został wybrany do grona 30 najbardziej wpływowych postaci polskiego rynku książki po 1989 roku.

Leszek Sosnowski jest osobą rodzinną; ma żonę Jolantę oraz syna Adama, co odzwierciedla jego zaangażowanie zarówno w życie osobiste, jak i w kwestie społeczne oraz kulturowe.

Odznaczenia i nagrody

Leszek Sosnowski, osoba o bogatym dorobku, zdobył liczne odznaczenia oraz nagrody uznawane w różnych dziedzinach. Jego osiągnięcia są dowodem na znaczący wkład w rozwój kultury i przedsiębiorczości w Polsce. Oto niektóre z wyróżnień, które otrzymał:

  • Feniks (1999, 2004),
  • Lider Europy (2005),
  • Gepard Biznesu (2007),
  • Wydawca Dekady (2001–2010),
  • Medal Pro Patria (2017),
  • Nagroda Towarzystwa Patriotycznego „Żeby Polska była Polską” (2018),
  • Nagroda „Talent” Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców (2018),
  • Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (2018),
  • Nagroda Telewizji Republika w kategorii „Kultura” (2019),
  • Medal Per Artem ad Deum (2020),
  • Medal „Pro Bono Poloniae” (2023).

Jego różnorodne osiągnięcia wskazują na zaangażowanie w działania na rzecz Polski oraz na wsparcie kultury i przedsiębiorczości.

Przypisy

  1. Ceremonia wręczenia medali „Pro Bono Poloniae” oraz „Pro Patria” dla Wydawnictwa „Biały Kruk” i jego współpracowników - Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych [online], kombatanci.gov.pl [dostęp 03.12.2023 r.]
  2. Laureaci Per Artem ad Deum 2020. perartemaddeum.com.
  3. Biały Kruk został laureatem nagrody Telewizji Republika. Za "walkę o polską tożsamość i tradycję". [online], bialykruk.pl [dostęp 10.05.2019 r.]
  4. Plebiscyt 30-lecia [online] [dostęp 24.05.2019 r.]
  5. Rozdano nagrody Żeby Polska Była Polską! Laureatami m.in. premier Morawiecki i prezes Białego Kruka Leszek Sosnowski! [online], 21.11.2018 r.
  6. a b Kancelaria PrezydentaK.P. RP Kancelaria PrezydentaK.P., Prezydent Andrzej Duda odznaczył Leszka Sosnowskiego [online], 13.12.2018 r.
  7. M.P. z 2018 r. poz. 356.
  8. Nowy Dziennik o Leszku Sosnowskim

Oceń: Leszek Sosnowski

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:12